RSS

Painios meilės formulės

9:10 am Interviu

Mano meilė stikliniais kaliošaisSu Juozu Erlicku susitikome, kaip dabar įprasta, virtualioje erdvėje. Spaudėme pelės klavišus ir bendravome apie jausmą, kuris, pasak poetų, valdo pasaulį.

Turbūt kilo klausimas, kodėl su J.Erlicku kalbėjomės apie meilę? Todėl, kad gyvasis lietuvių literatūros klasikas išleido 800 puslapių veikalą „Mano meilė stikliniais kaliošais“ („Tyto alba“), kuriame sprendžiami klausimai, kankinantys žmoniją nuo Adomo laikų.

- Juozai, kas atsitiko, kad sulaukęs garbingo 56 metų amžiaus nusprendėte išleisti knygą apie meilę? – paklausiau J.Erlicko.

- Daugelis šios knygos puslapių rašyti dar aname tūkstantmetyje. Kai kurie – vakar.

Skaitytojas galės palyginti, kaip meilė keitėsi, kiek jos buvo anksčiau ir kiek liko. Mat meilės, kaip ir kitų brangių dalykų (tiesos, naftos…), ištekliai riboti.

- „Mano meilėje stikliniais kaliošais“ apie šį taurų jausmą bylojama ir poetiniu, ir proziniu žodžiu. Bet perskaitęs tiek vieną, tiek kitą nejučia pamaniau, kad turbūt geriausia apie meilę dainuoti, ar ne?

- Kvailys dainuoja, o protingas tyli. Mano knygoje yra vos 800 puslapių. Kalbėti pradėjau būdamas 21-erių. Nesunku apskaičiuoti, kad per dieną apie meilę pasakydavau tik nepilnas dvi eilutes.

- Poetas Antanas A.Jonynas užtikrintai teigia, kad jūsų knygoje yra ir tokių tekstų, kurie niekados nebus dainuojami. Ar sutinkate? Juk net ir jūsų proziniai tekstai, jeigu juos pabandytų dainuoti, tarkim, Virgilijus Noreika ar Placido Domingo, galėtų virsti neprastomis operos arijomis.

- Nesuprantu, kuo čia dėtos arijos? Mano knyga nėra grožinė. Aš sprendžiu (ir išsprendžiu!) klausimus, kankinusius žmoniją nuo Adomo laikų. Kaip išsaugoti meilę visą gyvenimą? Kaip greitai ir pigiai atsikratyti mylimo žmogaus? Kaip šiuos dalykus suderinti?

Tik skaityti būtina nuo pradžių. O jei pradėsite, kaip jūs mėgstate, iš vidurio, nebesuvoksite painesnių meilės formulių. Gyvenate juk ne iš vidurio!

Ir tenegąsdina knygos apimtis. Ji tokia dėl stambaus šrifto, mat orientavausi ne tik į vidutinio, bet ir į remtino amžiaus skaitytoją. Meilė visokį griebia.

Kita vertus, didelės meilės į menką brošiūrą nesutalpinsi.

Kaip sakė prof. Bydermejeris: „Gera knyga privalo būti stora, o geras skaitytojas – plonas“ („Apie daiktų prigimtį“, p. 694).

- „Meilė – didžiausia paslaptis, kurios ieškojo visi pasaulio išminčiai“, – sakė Oscaras Wilde’as. Lietuvių klasikas Ričardas Gavelis šią paslaptį paaiškino savitai: „Meilė – tai dviejų kūnų trynimasis ir skysčio išsiliejimas“. Kuris požiūris jums artimesnis?

- Abu požiūriai toli nuo tikrovės.

- Kaip jūs pats apibūdintumėte meilę keliais sakiniais, kurie ateityje galėtų būti įrašyti į įvairias sentencijų apie meilę antologijas?

- Jei galėčiau keliais sakiniais, tai nebūtų reikėję aštuonių šimtų puslapių.

Keliais trumpais sakiniais apibūdinti meilę sugeba tik sugyventiniai. Bet būtent todėl ir jų meilė trumpa, ir gyvenimas.

- Ar iš tikrųjų vyrai myli akimis, o moterys – ausimis?

- Taip yra. Teoriškai – paprasta. O kaip tai atlikti praktiškai?

Bet be mano knygos kažin ar pavyks.

- Kuo skiriasi ir kuo yra panašios meilė moteriai ir meilė tėvynei?

- Meilė moteriai į meilę tėvynei išsigimsta dėl šių priežasčių: padidėjusios prostatos, galvos traumų arba natūralaus smegenų užkalkėjimo, sutrikusios rūgščių bei šarmų pusiausvyros.Paskutinė stadija – balotiruojatės stačiai ant stulpo ar sienos.

- Per sunkmetį valdžia stengiasi viską apmokestinti. Gal vertėtų apmokestinti ir meilę?

- Aš apie tai rašau šios knygos 511 p.: „Kaip papilnėtų iždas! Ne visi įstengs mokėt? Bet meilė nebūtinai turi būt abipusė ir nebūtinai mylėt žmogų.

Mažai uždirbantys galės mylėt Tėvynę be atsako ir su penkių proc. nuolaida. O pasiturintys, galintys sau leist abipusę meilę, apmokestinami dvigubu tarifu.

Kuo meilė karštesnė, tuo mokesčiai didesni. Čia taikom elektrinės viryklės įkainius. O kad mylėtų ir vyresnioji karta, visiems, kam per keturiasdešimt, privalomi širdies stimuliatoriai“.

- Sakoma, kad nuo meilės iki neapykantos – vienas žingsnis. Ar nesiruošiate išleisti knygos apie neapykantą?

- Viskas yra šitoje knygoje. Į jūsų durnus klausimus atsakinėju ne dėl to, kad norėčiau dar ką nors pridurti, o dėl reklamos. Bet jau gana. Eikit lauk!

VN:F [1.9.1_1087]
Rating: 9.4/10 (30 votes cast)
Painios meilės formulės, 9.4 out of 10 based on 30 ratings
Patiko? Pasidalink su draugais!
  Vienas atsakymas
  1. Vitas[žmogus iš gatvės] :

   Data: gruodis 6, 2009 @ 11:10 pm

   …sunku tiksliau išreikšt trumpam komentare
   už ką ir kaip ir kiek…
   Na 1nu žodžiu supratai:
   už taiklų ,vietoj pasakytą žodį
   MYLIM JUOZAI MES TAVE.

   Pavargę mes nuo žodžių nuo moralų
   Atbukę net nuo dieviškų tiesų
   Bet taikliai,vietoj tartas žodis arba frazė
   Mus privercia keist nuostatas savas iš pašaknų
   …Turėtume dėkot taikliajam žodžių šauliui
   Abejingumą ir apatiją nušovusiam kur tūno mumyse
   Šiandien ,gal to dar iki galo nesuvoksi
   Gal žodis tas bus kelrodė žvaigždė ateityje

   a

  Pastebėjimai bei nusistebėjimai...

  Atsiliepimai bei nuomonės

  Perspėjimas: Visi komentarai paskelbiami tik po administratoriau patvirtinimo.